Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.10.2015, 07:04

10 piesní, ktoré by ste mali počúvať v aute. Aby ste nenabúrali

Nasadnúť do auta, pripútať sa, zapnúť rádio a vyraziť. Jazdu v aute bez počúvania hudby si už dnes mnoho ľudí ani nevie predstaviť. Málokoho napadne, že nesprávne zvolená muzika mať fatálne následky. "Hudba môže spomaliť alebo naopak zrýchliť krvný obeh, keď je jej tempo podobné ľudskému pulzu. Na to by sme si mali pri šoférovaní dávať pozor," vysvetľuje muzikológ Marcin Suder, ktorý spolupracoval na štúdii rakúskej poisťovne, ktorá sa touto témou zaoberala. Odporúča preto vyvarovať sa počúvania príliš rýchlej, dôraznej alebo prenikavej hudby.
Podľa štúdie môže byť problémom aj časté prepínanie medzi rozhlasovými stanicami. Samostatnou kapitolou je potom príliš hlasná hudba akéhokoľvek typu. Aj samotná poisťovňa má skúsenosti s tým, že počúvanie hlasnej hudby napríklad pred železničným priecestím bez závor sa môže stať príčinou nešťastia, píše idnes.cz. 

Podľa Sudera vedie hlasná hudba k množstvu nehôd aj v mestskom prostredí. Vodiči sú pri jej počúvaní menej vnímaví k okolitému dianiu. Ideálna hudba pre bezpečnú jazdu je podľa expertov skôr pomalšia a pokojná, s hlasitosťou medzi 75 - 80 dB. Tempo je dobré držať medzi 60 - 100 BPM (BPM je skratkou pre "beats per minute", teda "údery za minútu" a označuje exaktne tempo - rýchlosť hudobnej skladby). V autách teda nie je vhodné počúvať napríklad tanečnú alebo príliš emocionálne ladenú hudbu. Naopak vhodné sú cudzojazyčné piesne, ktorých textom nerozumieme.

A ako teda vyzerá rebríček najbezpečnejšie hudby? Muzikológ Marcin Suder vybral z 300 aktuálnych hitov desať skladieb, z ktorých zložil odporúčanú hitparádu pre cestoavnie autom. 
 

Bezpečná hudba podľa muzikológa Marcina Sudera:

Ed Sheeran - Thinking Out Loud
Ellie Goulding - Love Me Like You Do
Major Lazer ft. Mo & DJ Snake - Lean OnSam Smith - Stay With Me
Hozier - Take Me To Church

One Direction - Steal My Girl

Nickelback - What Are You Waiting For

Conchita Wurst - You Are Unstoppable
The Makemakes - I Am Yours
Lukas Graham - Mama Said