Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2016, 17:42

Štart nového systému Slováci nezvládli. Načierno jazdia tisícky vodičov

Počas prvého dňa od "ostrého" spustenia elektronických diaľničných známok odhalila Národná diaľničná spoločnosť tisícky čiernych pasažierov.

Tisícky Slovákov pozabudli na novú diaľničnú známku. Kontrolný systém NDS neustále preveruje splnenie povinnosti úhrady a 1. februára zaznamenal, že po spoplatnenej diaľničnej infraštruktúre sa bez novej elektronickej diaľničnej známky pohybovalo 6 095 vozidiel.

Presne 114 kamier rozmiestnených v rámci celej spoplatnenej infraštruktúry odhalilo aj 657 áut, ktoré si zakúpili krátkodobú 10-dňovú elektronickú diaľničnú známku, no jazdili po diaľniciach ešte aj po vypršaní jej platnosti.

Stačí malá chyba a jazdíte načierno

Systém môže vykázať bez známky aj tých vodičov, ktorí sa pomýlili pri zadávaní evidenčného čísla vozidla (EČV). Podľa diaľničiarov o tom svedčí aj konkrétny príklad z praxe.

Motorista pri kúpe ročnej známky zadal nedopatrením inú EČV. Malý preklep v jednom čísle – namiesto trojčíslia 223 zadal do systému trojčíslie 233, spôsobil, že motorista zakúpil ročnú eDZ inej motoristke. Tá potom pri kúpe známky dostala informáciu, že jej vozidlo už bolo zaregistrované. A pokiaľ si vodič svoju chybu nevšimol, po diaľnici jazdí bez oprávnenia a riskuje pokutu.

Nový systém elektronických diaľničných známok platí na Slovensku od januára. Naostro však diaľničiari začali kontrolovať autá až od začiatku februára, keďže v januári ešte platili papierové známky z minulého roka.

Pokuta až do výšky 500 eur

Ak na spoplatnenom úseku kamera zachytí vozidlo bez platnej e-známky, Národná diaľničná spoločnosť zašle majiteľovi vozidla pokutu na základe objektívnej zodpovednosti. Výška sankcie pritom môže v správnom konaní dosiahnuť 100 až 500 eur. V blokovom konaní sa rozpätie pohybuje od 50 do 200 eur.

"Jazdu bez elektronickej známky rozhodne neodporúčame. Každý, kto takto jazdí po diaľnici, riskuje, že si o nejaký čas nájde v schránke obálku s pokutou," povedal pre HNonline hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

Ceny sa oproti papierovým známkam nezmenili. Vodiči naďalej za ročnú e-známku s platnosťou trinásť mesiacov naďalej zaplatia 50 eur, za jej 30-dňovú verziu 14 a najlacnejšia 10-dňová známka vás vyjde na desať eur.