Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2014, 11:20

Najdostupnejší McLaren zrýchli na stovku za 4 sekundy

McLaren oznámil, že typ, ktorý sme doteraz poznali ako McLaren P13 bude súčasťou rodiny Sports Series. P13 bude v ponuke pod McLarenom 650S a automobilka s ním mieri proti rivalom ako Porsche 911, Audi R8 a Ferrari California T. Nové typ predstavia v druhom štvrťroku 2015 a môžeme sa tešiť na kupé, roadster a verziu zameranú na jazdu na okruhu.

Každý variant Sports Series ponesie vlastné meno. Podľa súčasných označení pripadajú do úvahy názvy podobné ako 650S, či pre ázijsky trh použité 625C. McLaren potvrdil, že o menách nových áut ešte nerozhodol. V poslednom období si však registroval mená Mergulho, Masta a Parabolica, všetko známe zákruty. Vraj ich nepoužijú v projekte Sports Series, ale majú pre ne iné komerčné využitie. Spoločnosť si registrovala aj názov Longtail, ktorý poznáme ako model McLarenu F1 GTR z roku 1991. Žeby sme sa dočkali McLarenu P1 GTR vo verzii Longtail? Alebo chce automobilka len chrániť svoje intelektuálne vlastníctvo a históriu?

Produkčnú verziu Sports Series postavia na upravenom karbónovom šasi typu 650S. Predpokladáme, že auto bude poháňať motor, ktorý odvodia od súčasného 3,8 litrového V8 prepĺňaného dvoma turbami. Keďže pôjde o najdostupnejší McLaren, nemôže prekonať drahšie typy. P13 zrýchli na stovku za 4 s, približne o sekundu horšie ako McLaren 650S. Automobilka predpokladá, že topspeed Sports Series bude atakovať hranicu 300 km/h.

McLaren spustil kampaň Black Swan Moments,  v preklade momenty čiernej labute, kde v 13 dieloch priblíži prevratné udalosti sveta ako aj histórie automobilky. Odhaduje sa, že nový Sports Series by mal stáť 160 000 eur. V súčasnosti McLaren vyrába 1400 áut ročne. Keď spustia produkciu Sports Series, toto číslo zvýšia na 4000. Chceli by to zvládnuť do konca roka 2016.


Pripravené v spolupráci s: