Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.10.2014, 13:51

Slováci ukázali revolučnú novinku. Lietajúce auto

Na konferencii vo Viedni predstavili slovenský projekt lietajúceho auta. Ten zaujal aj médiá zo sveta.

Vo Viedni dnes Slováci predstavili nový model lietajúceho auta AeroMobil 3.0. Dizajnér Štefan Klein s investorom a spoluzakladateľom Jurajom Vaculíkom na konferencii inovácií Pioneers Festival ukázali, ako by mala podľa nich vyzerať doprava budúcnosti.

"Táto technológia môže zmeniť osobnú dopravu v globálnom meradle," vyhlásil Juraj Vaculík na dvojdňovej konferencii venovanej digitálnym technológiám a podnikaniu. Ako ďalej vysvetľoval, ich vynález sa môže stať pravidelným prostriedkom pre ľudí, ktorí musia do práce dochádzať. Hlavnou výhodou by malo byť v krajinách, ktoré nemajú dobre vyvinutú infraštruktúru.

AeroMobil a jeho predstavenie vo Viedni si všimli aj svetové médiá. The Guardian o projekte zo Slovenska píše ako o najvyspelejšom modeli lietajúceho auta vôbec. Portál VentureBeat, ktorý sa zaoberá novými technológiami, chváli auto z dielne Vaculíka a Kleina ešte viac. "Sillicon Valley si môže nechať Tesly a robotické autá: Slovenský AeroMobil práve predstavil lietajúce auto," píše na svojej stránke.

AeroMobil je schopný prepraviť dvoch ľudí, zatiaľ v ňom však môže lietať iba Štefan Klein aj to len do výšky 300 metrov. Predstavené vozidlo je dlhé šesť metrov a postavené je z uhlíkových vlákien. Dojazd by mal byť 875 kilometrov, dolet je trochu menší, približne 700 kilometrov. Maximálna rýchlosť na ceste dosiahne 160 km/h, letieť vie 200 kilometrovou rýchlosťou. Cena zatiaľ známa nie je, no mala by sa pohybovať na úrovni superšportových áut. Podľa slov Štefana Kleina by na produkciu mal byť AeroMobil pripravený v roku 2016 alebo 2017.

Celé auto váži iba 450 kilogramov. Štartovať aj pristávať môže aj na tráve a na vzlietnutie potrebuje 200 metrov, na pristávací manéver mu stačí iba 50 metrov.

Jedným z prvých ľudí, ktorí si chcú lietajúce auto kúpiť je zakladateľ a bývalý šéf spoločnosti PayPal Peter Thiel.

Štefan Klein už pri predstavení predchádzajúcej verzie avizoval "trojku" ako stroj, ktorý sa má vyrábať v limitovanej sérii. Zameraný má byť hlavne na americký trh, preto podľa slov zakladateľov projektu je v USA lietanie podstatne rozšírenejšie.


O Štefanovi Kleinovi sme písali v prílohe: Tváre roka 2013. Ľudia, ktorí zviditeľnili Slovensko

„O naše lietajúce auto sa zaujíma aj NASA“


Podľa Kleina bude lietajúce auto určené predovšetkým pre vyššiu triedu. Aeromobil by sa však na prvý pohľad nemal odlišovať od luxusného športového auta. Na ceste by sa mal pohybovať rovnako, ako normálne vozidlo. Vo vzduchu zase bude mať všetky vlastnosti lietadla.


Aeromobil na konferencii vo Viedni. Vľavo dizajnér Štefan Klein, vpravo Juraj Vaculík. Snímka: HN/Drahomír Piok


Technické špecifikácie AeroMobilu. Zdroj: aeromobil.com

Súvisiace články