Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.09.2017, 12:19

Mazda hlási strategický posun. Po roku 2030 bude vyrábať už len elektromobily

Mazda v súčasnosti žiadny elektromobil nevyrába.

Mazda hlási strategický posun. Po roku 2030 bude vyrábať už len elektromobily
Zdroj: Reuters

Japonská automobilka Mazda bude po roku 2030 vyrábať len modely na elektrický pohon. S odvolaním sa na nemenované zdroje to dnes uviedla agentúra Kjódó, hovorkyňa Mazdy ale správu odmietla komentovať. Ak sa informácie potvrdia, bude to znamenať zásadný posun v stratégii firmy, ktorá teraz žiadny elektromobil nevyrába.

Z ekologických variantov má spoločnosť teraz v portfóliu len hybridnú verziu modelu Mazda3. S výrobou elektromobilov plánuje začať v roku 2019. Na vývoji príslušnej technológie spolupracuje s ďalšou japonskou automobilkou Toyota Motor.

Mazda pritom len pred mesiacom predstavila projekt prvého komerčného využitia benzínového vznetového motora s homogénnym naplnením spaľovacieho priestoru (Homogeneous Charge Compression Ignition - HCCI) na svete. Prezident automobilky Masamiči Koga pri tej príležitosti vyhlásil, že autá s benzínovým, naftovým a elektrickým motorom budú v budúcnosti "koexistovať".

Teraz sa Mazda zrejme zaradila do pelotónu svetových automobiliek, ktoré sa v najbližších rokoch plánujú odkloniť od motorov s vnútorným spaľovaním k elektromotorom, píše Kjódó.

Napríklad autá Volvo majú byť od roku 2019 k dostaniu len v elektrickej verzii a Volkswagen tento týždeň oznámil, že zavedie elektrický pohon pri každej z 300 modelových radov v rámci skupiny do roku 2030.