Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2017, 12:30

Najrýchlejšie auto sveta láme rekordy. Chiron zrýchlil na 400 km/h a zastavil pod jednu minútu

Model automobilky Bugatti dosiahol ďalší dych berúci rekord. Na krátkom úseku dokázal Chiron zrýchliť na "štyristovku" a následne úplne zastaviť za 42 sekúnd.

Najrýchlejšie auto sveta láme rekordy. Chiron zrýchlil na 400 km/h a zastavil pod jednu minútu
Zdroj: Bugatti

Automobily obnovenej francúzskej značky Buggati sú zvyknuté dosahovať rýchlostné rekordy. Nové Bugatti Chiron si nedávno pripísalo ďalší, keď sa dokázalo najrýchlejšie rozbehnúť na rýchlosť 400 kilometrov za hodinu a potom zastaviť. Celý manéver zvládol superšport za 42 sekúnd. Automobilka sa tým pochválila na frankfurtskom autosalóne.

S bývalým jazdcom Formule 1 Juanom Pablom Montoyom dokázal Chiron na dráhe dlhej 2,6 kilometra zrýchliť na 400 kilometrov za hodinu v priebehu 32,6 sekundy, brzdný manéver mu následne trval 9,3 sekundy a potreboval k tomu ďalších 491 metrov.

Rovnako ako predchodca model Veyron je aj Chrion poháňaný osemlitrovým 16-valcom so štvoricou turbodúchadiel. Disponuje brutálnym výkonom 1500 koní a dokáže automobil rozhýbať na viac ako 420 kilometrov za hodinu, čo je rekordná hodnota pre sériovo vyrábané auto.

Firma tvrdí, že Chiron je pripravený dosiahnuť maximálnu rýchlosť 450 kilometrov za hodinu, alebo dokonca 300 míľ za hodinu, čo je 480 kilometrov za hodinu. Čaká ale na špeciálne pneumatiky, ktoré by extrémne podmienky bezpečne zvládli.

Bugatti patrí do koncernu Volkswagen Group. Chiron sa má vyrobiť v celkom 500 exemplároch, pričom 300 áut už má svojho kupcu. Cena za tento skvost sa pohybuje na hodnote troch miliónov dolárov, čo je v prepočte približne 2,5 milióna eur.