Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.09.2017, 16:00

Značka TVR vstala z mŕtvych. Prichádza s luxusným superšportom

TVR je oficiálne späť, po rokoch pokusov o vzkriesenie a sľubov sa predstavuje aj nový športiak Griffith.

Značka TVR vstala z mŕtvych. Prichádza s luxusným superšportom
Zdroj: TVR

Je to úplne nové auto, na ktorého vývoji sa podieľal slávny konštruktér Gordon Murray. Miľovníci „analógových“ strojov budú nadšení, ukrýva v sebe atmosférický osemvalec spojený s manuálnou prevodovkou.

Značka TVR, ktoré je opäť v britských rukách, predstavilo Griffitha na slávnom veteránskom podujatí Goodwood Revival.

Nový klasicky tvarovaný športiak je postavený z karbónu na Murrayovej architektúre iStream. Z uhlíkového kompozitu sú tiež diely karosérie. Vďaka tomu má osemvalcové kupé váhu pod 1250 kilogramov, ktoré sú rozložené medzi nápravy v dokonalom pomere 50:50.

​Auto má na dĺžku 4314 milimetrov, na výšku len 1238 milimetrov a rázvor má hodnotu 2,6 metra. Na oboch nápravách tvorených lichobežníkovým zavesením má britský športiak nastaviteľné tlmiče.

Pod dlhou prednou kapotou sa nachádza atmosférický hliníkový päťlitrový osemvalec od Cosworthu, ku ktorému je pripojená šesťstupňová prevodovka posilňujúca silu motora na zadné 20-palcové kolesá.

Presnú hodnotu výkonu TVR neudáva, avšak uvádza, že vozidlo bude mať na tonu hmotnosti aspoň 400 koní. TVR sľubuje, že nový stroj zdolá stovku z nuly pod štyri sekundy a dokáže ísť 200 míľ za hodinu. To je 322 kilometrov za hodinu.

Šéf značky Les Edgar prezradil, že vývoj Griffitha prebiehal tri roky, cieľom bolo postaviť klasický britský „muscle car“. Výroba úvodnej série, ktorá má byť v počte 500 áut, by mala začať na jeseň roku 2018.

Ceny štartujú na sume 95-tisíc eur. Les Edgar plánuje ročne vyrobiť na začiatku tisíc áur, postupne však má objem produkcie stúpnuť na dvojnásobok.