11.09.2017, 00:00

Naše autá sa navždy zmenia. Začína sa autosalón vo Frankfurte

Naše autá sa navždy zmenia. Začína sa autosalón vo Frankfurte
Zdroj: X-Tomi Design

Zajtra odštartuje veľká automobilová udalosť, ktorá znamená veľa aj pre Slovensko. Po Ženeve totiž otvorí svoje brány druhý najvýznamnejší európsky autosalón, ktorý sa koná vo Frankfurte. A prečo bude dôležitý aj pre nás? Kia do Nemecka prinesie nový model obľúbeného vozidla Cee'd a Škoda predstaví top verziu SUV Kodiaq. Minimálne tieto dve novinky budete často stretávať na našich cestách. Cee’d sa navyše vyrába u nás v žilinskom závode.

Svoju výstavnú premiéru tu bude mať aj nové Porsche Cayenne, ktoré zase prvýkrát v histórii skladá náš závod v Bratislave. Očakáva sa možná premiéra super luxusného SUV – Audi Q8, ktorú zatiaľ nemecká automobilka ukázala len ako koncept a ktorý bude vznikať rovnako u nás v Bratislave.

Autá na baterky

Očakávania od autosalónu vo Frankfurte sú obrovské a zdá sa, že táto automobilová udalosť veľa napovie aj o budúcnosti značiek a o vývoji. Vyzerá to tak, že mnoho značiek bude ponúkať hybridné pohony a celkovo sa priemysel začne zameriavať viac na elektromobilitu. Všetko pod tlakom nových technológií, ale aj prísnejších limitov na ekológiu. Tesla však ukazuje, že elektrické autá chcú zákazníci aj kvôli iným vlastnostiam, ako sú dotácie. Elektromobilita tak naberá celkom nový smer.

Pomaly sa dostáva do trendu a celkovo sa vo Frankfurte objaví množstvo áut, ktoré budú využívať len tento pohon. Napríklad Nový Jaguar E-Pace, Mini Cooper Electric či koncept od Mercedesu, ktorý sa označuje EQ. Kým v minulosti by ste možno našli na autosalóne pár áut, ktoré primárne pozerajú len po elektrickom pohone, zdá sa, že teraz ich tam budú desiatky.


Nová Felicia

Hybridný elektrický pohon má využívať aj absolútne najlepšie auto od Mercedesu, ktoré sa má na autosalóne ukázať. Nový AMG Project One bude auto za milióny, ktoré využíva techniku z F1, a tak má pod kapotou špičkový spaľovací motor a ďalšie štyri elektromotory. Zrýchlenie z nuly na sto sa očakáva na úrovni dvoch sekúnd. Dokonca jedno takéto auto sa podľa našich informácií ukáže aj na Slovensku.

Medzi najsledovanejšie autá bude patriť, samozrejme, Kodiaq v RS verzii. Ten dostane silný diesel s odhadovaným výkonom 240 koní. Škoda však predstaví aj ďalšiu obrovskú novinku, a to svoj koncept prvého elektromobilu,

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.