Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.09.2017, 12:05

Jaguar Land Rover skončí s klasickými modelmi. Od roku 2020 len hybridy a elektromobily

Všetky nové modely Jaguar Land Rover budú od roku 2020, buď elektrické, alebo hybridné.

Jaguar Land Rover skončí s klasickými modelmi. Od roku 2020 len hybridy a elektromobily
Zdroj: Reuters

Od roku 2020 bude Jaguar Land Rover (JLR) vyrábať len elektrické, alebo hybridné modely. Oznámil to dnes najväčší britský výrobca automobilov, ktorý urýchľuje plány na "elektrifikáciu" svojich modelov.

Automobilka, ktorú vlastní indická spoločnosť Tata Motors, vlani uviedla, že do roku 2020 bude polovica z jej modelov ekologickejšia. Dnešné oznámenie znamená, že svoje plány upravila a od roku 2020 chce vyrábať len takzvané zelené modely.

Dopyt po elektromobiloch naďalej prudko stúpa. Britská vláda v júli vyhlásila, že od roku 2040 zakáže predaj dieselových a benzínových automobilov, aby zredukovala znečistenie ovzdušia. Podobné plány majú aj Francúzsko a veľké mestá, ako sú Madrid, Mexico City a Atény.

​Jaguar Land Rover predstavil svoj prvý elektrický model v roku 2016 a v najbližších rokoch plánuje uviesť na trh celý rad modelov na alternatívne palivo. "Predstavíme portfólio elektrifikovaných vozidiel v celej našej modelovej rade. Bude zahŕňať elektromobily aj hybridné vozidlá," povedal výkonný riaditeľ Ralf Speth.

Automobilka v minulom roku vyprodukovala takmer 550-tisíc áut. V celej Británii sa vlani vyrobilo približne 1,7 milióna vozidiel. Jaguar Land Rover chce vyrábať elektrické modely na svojom domácom trhu, ale podľa vedenia spoločnosti je najprv potrebné zaviesť niekoľko faktorov, vrátane podpory vlády a akademickej obce.

Svoj prvý elektromobil Jaguar I-PACE chce spoločnosť uviesť na trh už v roku 2018. Jaguar Land Rover sa podobne ako väčšina firiem v britskom automobilovom priemysle obáva, že brexit môže priniesť zavedenie ciel až do výšky 10 percent a tiež byrokraciu spojenú s exportom.

To ovplyvní rýchlosť a plynulosť dodávok, čo môže ohroziť životaschopnosť výroby vo Veľkej Británii.