StoryEditor

Termín rokovaní o slovenskom tlačovom zákone zatiaľ neznámy

29.01.2008, 23:01
Autor:
SITASITA
Termín rokovania medzi predstaviteľmi slovenského ministerstva kultúry a Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe o návrhu nového slovenského tlačového zákona stále nie je stanovený.

Pre agentúru SITA to v utorok povedala Nóra Kovácsová z úradu predstaviteľa OBSE pre slobodu médií Miklósa Harasztiho. Ten v minulých dňoch návrh slovenského tlačového zákona ostro kritizoval, za čo sa mu dostalo rovnako ostrej reakcie zo strany šéfa slovenskej diplomacie Jána Kubiša.


OBSE podľa Kovácsovej stále čaká na oficiálny preklad návrhu zákona, keďže zatiaľ má k dispozícii len neoficiálny. Rokovanie so slovenskými predstaviteľmi by sa malo uskutočniť krátko na to, ako bude mať OBSE k dispozícii oficiálny preklad.


Stretnutie medzi Harasztim a predstaviteľmi slovenskej vlády sa malo podľa pôvodného plánu uskutočniť v pondelok vo Viedni. Ako však Haraszti uvádza vo svojom utorňajšom stanovisku, stretnutie bolo zrušené z podnetu slovenskej strany napriek tomu, že to bola ona, kto ho inicioval. "Je nešťastné, že slovenská vláda nejaví známky toho, že by akceptovala moje odporúčanie, aby stiahla návrh v jeho súčasnej podobe z parlamentu," píše Haraszti. Jeho úrad podľa jeho slov v dohľadnom čase vydá súhrn odporúčaní, ako návrh slovenského tlačového zákona vylepšiť.


Slovenský parlament sa má návrhom tlačového zákona zaoberať na januárovej schôdzi, ktorá sa začala v utorok. Na Harasztiho výhrady k zákonu reagoval koncom minulého týždňa listom slovenský minister zahraničia Kubiš. Ubezpečil, že SR bude veľmi pozorne načúvať názorom a argumentom expertov OBSE. Harasztiho zároveň obvinil, že jeho spôsob, ako upozornil SR na výhrady k zákonu, bol nekorektný. Kubiš tvrdí, že list Harasztiho z 18. januára dostal v deň, keď vyšla tlačová správa OBSE. Výhrady zverejnil pred rokovaním expertov. Kubiš nechápe, "prečo bolo nevyhnutné vlámať sa do otvorených dverí". " Pokiaľ tento postup má byť prostriedkom nátlaku, odmietam ho. Pokiaľ je to spôsob, ako upútať pozornosť na činnosť Vášho úradu, je podľa mňa mylný. Domnievam sa, že úspešnosť inštitúcií OBSE spočíva v počte úspešne vyargumentovaných prípadov, a nie v počte tlačových správ," napísal Kubiš Harasztimu.


V liste minister vyzval predstaviteľa OBSE, aby bezodkladne určil expertov a čo najskorší termín, kedy sa zídu so zástupcami slovenského ministerstva kultúry. Poukázal na to, že o zákone má parlament rokovať na schôdzi, ktorá sa začína už v utorok. Vláda tak zrejme nemá v úmysle zákon stiahnuť.


Haraszti upozorňuje na problémové časti zákona, najmä právo ministerstva kultúry pokutovať médiá za porušenie nejasne formulovaných paragrafov. Namietal tiež, že takéto rozhodnutie môže urobiť len súd. Kritizoval tiež právo na odpoveď do troch dní, aj keď noviny písali pravdu. Takýto zákon by "vážne obmedzil nezávislosť redakčnej práce, vážne poškodil právo spoločnosti na získavanie informácií o veciach, ktoré sú pre verejnosť dôležité". Navrhovaná úprava práva na odpoveď by "poskytla politikom neobmedzený a svojvoľný prístup k vlastnej publicite".


Minister kultúry Marek Maďarič už minulú stredu výhrady OBSE odmietol a vyhlásil, že vláda zákon nestiahne. Kubiš v stredu povedal, že Haraszti má desiatky a stovky expertov a je vecne príslušný poslať takéto varovanie. Zverejnenie výhrad tlačovou správou označil za neobvyklé, veril ale, že to nebol politický úmysel.


Ako generálny tajomník OBSE Kubiš v rokoch 1999 - 2005 s Harasztim, šéfom jednej z inštitúcií Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, spolupracoval.

menuLevel = 2, menuRoute = dennik/dane-a-odvody-2007, menuAlias = dane-a-odvody-2007, menuRouteLevel0 = dennik, homepage = false
29. apríl 2024 13:19