17.06.2014, 00:05

Tesla to zvládla. Prešla z Košíc do Bratislavy bez nabíjania a zadarmo

Reálny test ukázal, že automobil pokojne prejde z jedného konca Slovenska na druhý.

Kým s iným elektromobilom by vám táto trasa trvala takmer celý deň, s Teslou Model S to zvládnete aj za pár hodín. „Chceli sme si overiť dojazd elektromobilu v praxi a slovenských podmienkach,“ zneli slová členov Tesla Club Slovakia.

Plán bol ráno vyraziť s doplna nabitým elektromobilom z Košíc a pokúsiť sa prekonať 400-kilometrovú vzdialenosť do Bratislavy.

Teoreticky by to podľa tabuliek mala Tesla Model S zvládnuť bez problémov. Avšak aj Mercedes-Benz G má na 100 kilometrov tabuľkovú spotrebu pod desať litrov a napriek tomu vám uberie z nádrže takmer o polovicu viac.


Prečítajte si kompletný test Tesly Model S


Jediný schopný elektromobil na trhu

Naplánovaná trasa bola tou najkratšou, teda z Košíc cez stredné Slovensko – po R1, D1 až do Bratislavy.

Majiteľ pre istotu zvolil cestu z Košíc na západ kvôli možným problémom s dojazdom a faktu, že nabíjačiek  je v okolí Bratislavy podstatne viac než pri Košiciach. A ako to celé dopadlo?

Tesla s prehľadom absolvovala celú trasu a prišla pred nabíjačku ministerstva hospodárstva ešte so 45-kilometrovým dojazdom. Posádku tvorili traja muži  dvaja muži plus žena, všetci s malou batožinou. Počas cesty bola, samozrejme, zapnutá klimatizácia (vonkajšia teplota počas predminulého víkendu dosahovala 33 stupňov) a rádio. Teda úplne bez akýchkoľvek obmedzení pohodlia.


Trasa, ktorá má približne 400 kilometrov, trvá štandardne štyri a pol hodiny. Tesla to zvládla za päť hodín


Za „palivo“ sa neplatilo

Rýchlosť však ovplyvnená už bola. No len počas jazdy na diaľnici. V meste sa išlo podľa predpisov – 50 km/h, mimo mesta 90 km/h a na diaľnici bol zapnutý tempomat na 110 a 100 km/h.

Cesta trvala týmto klasickým tempom o niečo dlhšie než štandardne, a to konkrétne o pol hodiny naviac. Teda namiesto štyri a pol hodiny to Model S zvládol za päť hodín. Čo je pri cene cesty za pohonné hmoty nula eur absolútne fantastické.

Ak by sa však počas cesty urobila malá prestávka vo Zvolene na obed, auto by sa dobilo a následne by to pokojne do Bratislavy zvládlo aj tempom 130 km/h na diaľnici.

Po príjazde do cieľa sa auto nabíjalo pri nabíjačke ministerstva hospodárstva, ktorá má výkon 22 kW a Teslu Model S dobíja tempom približne 85 kilometrov za hodinu.

Ak by bol na Slovensku dostupný Supercharger, ten by Teslu dobíjal takmer štyrikrát rýchlejšie. Najbližší je vo Viedni.

Tesla Model S je tak jediným dostupným elektromobilom, ktorý zvládne prejsť na jedenkrát celú trasu z Košíc do Bratisalvy. 

 

Takto sme Teslu Model S testovali my


Snímky: Peter Mayer / HN

14:44 - aktualizované

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.