28.12.2015, 11:11

Ropné krajiny tvrdia, že sa elektromobily nepresadia. Bude ich minimum

OPEC má štúdiu, ktorá ukazuje, že v roku 2040 bude mať ešte 94 percent vozidiel pod kapotou len spaľovací motor.

Ropné krajiny tvrdia, že sa elektromobily nepresadia. Bude ich minimum

Žiadna elektrorevolúcia sa nekoná. Podľa skupiny krajín OPEC bude aj o 25 rokov väčšina vozidiel používať klasický spaľovací motor.  

Vízia OPECu je k alternatívnym zdrojom energie dosť negatívna. OPEC totiž vyváža ropu a nie elektrickú energiu. Okrem toho, nízke ceny ropy, za ktorými stojí najmä OPEC, momentálne nemotivujú ľudí k nákupu elektromobilu. Skupina kontroluje asi dve tretiny známych zásob ropy. 

Kartel však nepočíta s tým, že v oblasti elektrických vozidiel dôjde k revolučnému objavu v batériách. Batérie sú najväčším problémom elektromobilov spolu s malou dobíjacou infraštruktúrou, aj keď veci sa pomaly lepšia. Aj OPEC počíta s narastaním kapacity batérií a znížením cien o 30-50 percent v najbližších troch dekádach.

Napriek tomu sa podľa kartelu nedostanú autá s alternatívnym pohonom na výslnie. Iba 6 percent osobných áut má mať v roku 2040 elektrické alebo hybridné pohonné ústrojenstvo. V prípade nákladných áut to má byť 5,3 percent. OPEC však počíta s rastúcim dopytom po rope. 

Dnes je spotreba čierneho zlata na úrovni 96,9 milióna barelov za deň. V roku 2040 to má byť 110 miliónov barelov. Pôvodné katastrofické scenáre o tom, že svetové zásoby ropy sa minú do roku 2050, sa nepotvrdili. 

Ľudstvo môže fungovať na čiernej surovine pri súčasných zásobách bez problémov do konca 21. storočia. Ropné spoločnosti však budú musieť investovať nemalé prostriedky. Podľa odhadov to bude do roku 2040 10 biliónov dolárov.

Predpoveď o budúcnosti automobilov sa môže, ale nemusí ukázať ako pravdivá. Najmä z lokálneho hľadiska môžu veci vyzerať úplne inak. Niektoré krajiny už hlásajú odklon od naftových motorov, ktoré znečisťujú životné prostredie a nepriaznivo pôsobia na zdravie obyvateľstva. 

Veľké metropoly už dnes zavádzajú „bez-emisné“ zóny, kde majú povolený vjazd len elektromobily alebo hybridy. Iné sa doslova dusia v smogu a obmedzenie dopravy je na spadnutie. Ďalšie krajiny ponúkajú štedré dotácie na nákup zelených áut. Budúcnosť alternatívnych palív môže teda v niektorých krajinách vyzerať úplne inak, než si predstavuje OPEC.

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.