15.02.2016, 12:56

Juhovýchodná Ázia bude potrebovať tisíce nových lietadiel, minie na to takmer 500 miliárd eur

Juhovýchodná Ázia bude potrebovať tisíce nových lietadiel, minie na to takmer 500 miliárd eur

Juhovýchodnej Ázii bude v nasledujúcich 20 rokoch počnúc vlaňajškom potrebovať 3750 nových lietadiel v hodnote zhruba 550 miliárd dolárov (488 miliárd eur). Pred začiatkom aerosalónu v Singapure to dnes povedal vysoko postavený manažér amerického výrobcu lietadiel Boeing Dinesh Keskar.

Dopyt nahor potiahnu predovšetkým nízkonákladoví prepravcovia a rast na trhoch ako Indonézia, Barma a Vietnam, uviedol podľa agentúry Reuters Keskar, ktorý sa v Boeingu stará o odbyt v tichomorskej Ázii a v Indii. Záujem bude predovšetkým o úzkotrupé lietadlá ako Boeing 737 či Airbus A320, ktoré budú predstavovať viac ako tri štvrtiny predpokladaného dopytu.

Osobná letecká doprava v juhovýchodnej Ázii stúpla od roku 2010 viac ako deväť-krát. V nasledujúcich 20 rokoch sa jej nárast v rámci regiónu odhaduje na ďalších viac ako sedem percent, uviedol Keskar.

Pokiaľ ide o celú oblasť Ázie a Tichomoria, tá bude podľa odhadov Boeingu potrebovať 14 500 lietadiel, teda viac ako tretinu z celkového počtu 39 050 lietadiel, ktoré budú potrebné po celom svete.

Rýchlo rastúci nízkonákladoví prepravcovia ako indonézsky Lion Air, malajzijský AirAsia či indický Indigo si v rámci súperenia o podiel na trhu objednali u Boeingu a jeho európskeho konkurenta Airbusu v uplynulom desaťročí stovky lietadiel.

Šéf Medzinárodného združenia pre leteckú dopravu (IATA) Tony Tyler ale v nedeľu upozornil na riziko súvisiace s týmito objednávkami. Nízkonákladoví prepravcovia v regióne podľa neho síce ukoristili veľký trhový podiel, je ale vraj otázkou, ako sú ziskoví a do akej miery sú ich rastové plány uskutočniteľné.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.