03.02.2016, 10:59

EasyJet otestuje hybridné lietadlo. Ušetriť chce desiatky miliónov

EasyJet otestuje hybridné lietadlo. Ušetriť chce desiatky miliónov

Pasažieri spoločnosti easyJet môžu v budúcnosti dostávať na pitie vodu, ktorú vyrobí ekologický palivový systém lietadla. Firma totiž ako prvé aerolínie na svete otestuje takzvané hybridnej lietadlo. Od skúšobnej technológie s nulovými emisiami si sľubuje miliardové úspory na palive, píše iDnes.cz.

EasyJet chce nový pohon, ktorý zatiaľ nie je dostatočne silný na to, aby lietadlo udržal vo vzduchu, otestovať tento rok. Jediným odpadovým produktom vodíkového systému bude voda. "Je to tá najčerstvejšia a najčistejšia voda," uviedol v utorkovej tlačovej správe technický riaditeľ dopravcu Ian Davies.

Ak by sa hybridné lietadlo stalo súčasťou letového parku, spoločnosť by ušetrila ročne 50 tisíc ton klasického paliva. Keby na ekologickú technológiu prešli všetky stroje easyJet, firma by za palivo ročne usporila 25 až 35 miliónov dolárov v závislosti od aktuálnej ceny pohonných hmôt.

Koncept hybridného lietadla využíva vodíkové palivové články uskladnené v nákladnom priestore. Bezemisný systém umožňuje zachytiť energiu pri pristátí a použije ju k dobíjaniu ľahkých batérií systému, keď je lietadlo na zemi.

Energia sa následne môže využiť napríklad pri pomalom posúvaní na dráhe bez nutnosti použitia motorov. Kvôli počtu spojov a letov na kratšie vzdialenosti spotrebujú aerolínie pri presunoch na letiskách približne štyri percentá paliva. Priemerná doba posúvania lietadla easyJet je dvadsať minút na jeden let.

EasyJet prevádzkuje flotilu viac ako 240 lietadiel Airbus A319 a A320. Ich priemerný vek je šesť rokov. Aerolínie od budúceho roka bude mať aj nové stroje A320neo, ktoré majú o 13 až 15 percent nižšiu spotrebu ako staršie lietadlá.


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.