03.02.2016, 19:30

Obrovskú zblúdenú loď zachránili remorkéry, hrozila katastrofa

Obrovskú zblúdenú loď zachránili remorkéry, hrozila katastrofa

Záchrana opustenej nákladnej lode Modern Express pokračuje podľa plánu. Remorkéry ju odtiahli do prístavu Bilbao na severnom pobreží Španielska.

Plavidlo s dĺžkou 164 metrov, ktoré je registrované v Paname a ktoré prevádzkuje juhokórejská spoločnosť Cido Shipping, odťahovali remorkéry od pondelka.

Na medzinárodnej záchrannej operácii sa podieľali dva španielske remorkéry, jedna francúzska vlečná loď, francúzska vojenská fregata, ktorá má na palube vrtuľník, a špeciálne plavidlo pre likvidáciu prípadného znečistenia mora ropou či motorovým olejom a palivom.

Loď Modern Express preváža 3 600 ton dreva a stavebných strojov a 300 ton nafty. Plávala z afrického Gabonu do francúzskeho prístavu Le Havre. Všetkých 22 členov posádky boli Filipínci a evakuovali ich španielske vrtuľníky. Problém predstavovalo predovšetkým palivo. Francúzske úrady sa však nechali počuť, že ak by loď narazila na breh, budú prijaté potrebné opatrenia, aby nedošlo k jeho úniku.

Stalo sa to už 26. januára, keď loď v Biskajskom zálive vyslala núdzový signál a začala sa bez kontroly nebezpečne približovať k pobrežiu. Vo veľmi rozbúrenom oceáne tak hrozilo, že sa loď prevráti. Príčina nehody zatiaľ nebola oznámená.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.