07.02.2016, 13:30

VIDEO: Silný vietor skoro prevrátil kamión, vodič predviedol kaskadérsky kúsok

Vodiča v anglickom grófstve Durham potrápil silný vietor. Skoro prevrátil kamión, ktorý išiel chvíľu len po pravých kolesách.

VIDEO: Silný vietor skoro prevrátil kamión, vodič predviedol kaskadérsky kúsok

Na diaľnici A1 preukázal vodič nákladného vozidla kaskadérske schopnosti. Ale pomohlo mu aj šťastie, pretože od prevrátenia ho zachránili zvodidlá.

Kamión, ktorý takmer skončil na boku, bol pravdepodobne prázdny. Nákladné autá síce majú veľkú bočnú plochu, do ktorej sa vietor môže poriadne oprieť, ale naložený kamión by ani silný vietor nemal takto rozhodiť, píše iDnes.cz.

Aerodynamika v praxi

Automobilky už dlho šľachtia aerodynamiku svojich áut. Známy koeficient Cx vyjadruje ako dobre prerezáva vzduch, ale tiež sa prejavuje do spotreby vozidla.

S koeficientom aerodynamického odporu - ako sa správne táto bezrozmerná veličina nazýva - sa výrobcovia u svojich modelov radi chvália. Zaujímajú sa ale aj o to, ako auto odoláva bočnému vetru?

"Automobilky tvrdia, že pri vývoji odolnosť voči bočnému vetru zohľadňujú," hovorí skúšobný technik Ústavu cestnej a mestskej dopravy (ÚSMD Dekra) Ivan Zatýka. "Je ale otázka, na koľko sa potom pri záverečnom návrhu tento aspekt presadí proti zámerom dizajnérov," dodáva.

Možno len odhadovať, nakoľko technici s obrovskými vetrákmi ustúpi umelcom v dizajnérskych centrách a technológom, ktorí auto uvádzajú do výroby.

Súvisiace články

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.