08.02.2016, 14:38

Ruský paradox: Ľudia chudobnejú, ale za luxusné autá míňajú viac

Ruský paradox: Ľudia chudobnejú, ale za luxusné autá míňajú viac

Ruská kríza je pre bohatých príležitosťou k nákupu superluxusných korábov ako je Porsche, Bentley či Rolls-Royce. Predaje týchto značiek stúpajú aj napriek tomu, že celý automobilový trh sa v krajine prepadá a znižujú sa aj reálne mzdy obyvateľov.

Vhodný čas pre kúpu luxusných áut

Je to paradox, zatiaľ čo celkový predaj áut v krajine sa kvôli oslabeniu rubľa a poklesu cien ropy prudko znížil, jedna oblasť sa vzoprela trendu - luxusné autá. Predaj vozidiel Porsche, Bentley, Rolls-Royce a Lexus vlani rástol, hoci ruská ekonomika sa prepadla do recesie, píše agentúra Reuters.

"Je to zvláštne," hovorí analytik IHS Automotive Tim Urquhart. "Dokonca aj v absolútne najhoršom zúfalstve, v ktorom je ekonomika v túto chvíľu, sa zdá, že týmto značkám sa vedie dobre."

Pokles miezd odradil množstvo ľudí od nákupu nového auta v akejkoľvek cenovej kategórii. Ale pre tých, ktorí si môžu dovoliť mimoriadne luxusné autá, je teraz na nákup vhodný čas. Rubeľ v minulom roku klesol v porovnaní s dolárom o takmer 20 percent čo znamená, že luxusné autá vyrobené v zahraničí sú v Rusku podstatne lacnejšie ako inde.

Napríklad nový kabriolet Porsche 911 Turbo S stojí v Rusku 11,8 milióna rubľov, čo je v prepočte 151 687 dolárov. V Spojených štátoch sa rovnaký model predáva za 200 400 dolárov. "Niektoré prémiové modely sú teraz v rubľoch dvakrát až trikrát lacnejšie ako v dolároch," dodáva šéfka jedného z autosalónov firmy Rolf Marija Malinská.

Bohatí Rusi tiež radšej ukladajú svoje bohatstvo do luxusných áut než do nestabilného rubľa. Ako upozorňujú analytici, hodnota zahraničných vozidiel v Rusku obvykle neklesá tak rýchlo ako na Západe.

Ruský trh s luxusnými vozidlami má za sebou dlhú cestu. Ešte v 70. rokoch minulého storočia jazdili v Moskve len tri mercedesy. Jeden z nich vlastnil vtedajší vodca Leonid Brežnev, ďalšie potom šachový majster sveta Anatolij Karpov a pesničkár a básnik Vladimir Vysockij.

Priepasť medzi bohatými a chudobnými sa prehlbuje

Ruský automobilový trh si desať rokov udržiaval vysoký rast o viac ako desať percent. V roku 2013 však začal klesať kvôli ekonomickému spomaleniu v krajine spôsobenému prepadom cien ropy a západnými sankciami uvalenými na Moskvu kvôli Ukrajine. Vlani predaj nových áut podľa údajov podnikateľského združenia AEB klesol o 36 percent a očakáva sa, že klesne aj tento rok, štvrtý rok za sebou.

Pár luxusným značkám sa však stále darí. Predaj Bentley vlani stúpol o sedem percent a vozidiel Rolls-Royce o päť percent. Porsche zažilo vlani rast o 12 percent a Lexus o šesť percent. Porsche a Lexus sú tiež jediné dve značky, ktorým sa podarilo udržať nepretržitý rast predaja v Rusku od roku 2012, kedy predaj v krajine dosiahol rekordných takmer troch miliónov vozidiel. Porsche a Rolls-Royce priznávajú, že im pomáha devalvácia rubľa.

Záujem o luxusné vozidlá tiež upozorňuje na veľké rozdiely v bohatstve Rusov, ktoré sú ešte evidentnejšie kvôli hospodárskemu útlmu. Reálne mzdy, teda upravené o infláciu, v krajine vlani podľa vládnych údajov klesli o 9,5 percenta.

Nové auto je pre mnoho Rusov nedostupné. Vlaňajšie najpredávanejšie vozidlo Lada Granta stojí 368 900 rubľov. Priemerná mesačná mzda v krajine v decembri predstavovala 42 684 rubľov, cena nového vozidla tak zodpovedá zhruba ročnej mzde. V prípade luxusných vozidiel cena modelu Rolls-Royce Ghost SWB teraz činí 19 miliónov rubľov, čo je suma, za ktorú je možné kúpiť viac ako päťdesiat vozidiel Lada.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.