20.01.2016, 00:00

Chcete ojazdené auto? Štát vám kúpu skomplikoval

Pokiaľ chcete napríklad auto z Košíc a vy pochádzate z Bratislavy, musíte byť pri jeho odhlásení. Alebo poslať splnomocnenie.

Chcete ojazdené auto? Štát vám kúpu skomplikoval

Od nového roka je predaj alebo nákup vozidla komplikovanejší. V prípade, že predávate/kupujete auto v rámci okresu nič sa nemení. No ak predávate/kupujete auto do iného okresu pripravte sa na isté komplikácie. Na odhlásenie vozidla z okresu musí byť prítomný aj nový majiteľ prípadne vám musí na tento úkon vydať úradne overené splnomocnenie.

Polícia sa rozhodla bojovať proti vozidlám, ktoré stoja mimo evidenciu. V minulosti dochádzalo k odhláseniu vozidla z evidencie na osoby, ktoré auto v skutočnosti neodkúpili. Cieľom novely zákona je tak ochrana osoby, na ktorú sa držba vozidla prevádza. Zmeny priniesla novela zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke.

Ministerstvo vnútra chce tento problém vyriešiť tým, že k odhlasovaniu auta sa po novom musí dostaviť aj nový majiteľ vozidla (doteraz zvládol celý úkon predchádzajúci majiteľ). V prípade ak kupujete auto z Bratislavy do Košíc tak ide časovo aj finančne náročný proces. 

Našťastie na úkon odhlásenia môže nový vlastník vydať splnomocnenie overené notárom,  prípadne postačuje doklad o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s úradne overeným podpisom. Možné je tiež zaslanie splnomocnenia novou elektronickou službou (pokiaľ vlastníte eID kartu). 

Povinnosť predloženia splnomocnenia alebo dokladu o nadobudnutí vlastníckeho práva k vozidlu s osvedčeným podpisom neplatí, ak vozidlo prevádzate na osobu blízku držiteľovi vozidla (rodič, prarodič, dieťa, súrodenec, manžel alebo manželka).

Nový vlastník má po odhlásení vozidla z okresu lehotu 30 dní na prihlásenie v okrese s miestom bydliska. Pokiaľ tak nevykoná do 60 dní od odhlásenia tabuľky s evidenčným číslom a doklady budú neplatné. Pri odhlasovaní nie je potrebné pristavenie vozidla. 

Pripravené v spolupráci s TopSpeed.sk


 

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.